Kuvings Big Mouth B6000 |
Z wyciskarki ponoć też zostaje mniej tzw. pulpy niż z typowej sokowirówki. Ostatnia kwestia to "brutalne" traktowanie owoców i warzyw przez sokowirówki, polegające na rozrywaniu. W wyciskarce element zgniatający porusza się wolno (np. 45-60 obrotów na minutę), co w teorii pozwala uzyskać sok o lepszych parametrach. Można by pomyśleć, że sokowirówka to samo zło...
Istnieje jednak zupełnie inna teoria i inne produkty - stoją one w sprzeczności do "mody wyciskarkowej". Chodzi tutaj o urządzenia określane jako blendery, choć z racji ich mocy, jakości wykonania i ceny trudno je porównywać z popularnymi i często bardzo tanimi urządzeniami (za ok. 50-100 zł) dostępnymi w sklepach pod tą samą nazwą. Zwolennicy mocnych, profesjonalnych blenderów (kosztujących od kilkuset do kilku tysięcy złotych) uważają, że wyciskanie soku z owoców i warzyw mija się z celem.
Nutribullet 600 |
Nawet w przypadku drogich wyciskarek wolnoobrotowych i tak zostaje sporo pulpy. Tymczasem pulpa to nieocenione źródło błonnika, który przy obróbce wyciskarką marnuje się, nie trafia do soku. Tu właśnie ujawnia się przewaga dobrego, wysokiej mocy blendera, który bez problemu zmieli wszelkie składniki na jednolity koktajl, bez żadnych grudek w środku, a przede wszystkim bez żadnych odpadów w postaci pulpy. A temperatura przy obróbce takim blenderem? Ponoć jest znacznie, znacznie niższa niż przy gotowaniu.
Co wybrać? Każdy musi tę decyzje podjąć samodzielnie.
Topowe marki wyciskarek wolnoobrotowych: Hurom, Kuvings, SKG (model 2088)
Topowe marki blenderów wysokiej mocy: Nutribullet, Vitamix
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńW mojej kuchni zastosowanie znalazł profesjonalny blender ręczny, który kupiłam kiedyś na https://duka.com/pl/agd/blendery. Za jego pomocą przygotowuję m.in. wyborne koktajle owocowe i warzywne, które stanowią ważny składnik mojej codziennej diety. Dzięki różnym akcesoriom, blender z powodzeniem można użyć również do przygotowywania różnych potraw.
OdpowiedzUsuń